یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ / الأحد ١١ شعبان ١٤٤١ / April 05

جزئیات خبر

صفحه اصلی > اجتماعی
زمان مخابره : ۱۳۹۵/۶/۱۷ - ۱۸:۱۱
کد خبر : ۴۲۰۵۵۷

توصیه های یک روانپزشک در رابطه با آموزش های پیشگیرانه اعتیاد از دوران کودکی و نوجوانی؛


" مواد مخدر" در کمین فرزندان ناآگاه ماست!


گروه "جامعه " قدس آنلاین/ مریم سادات کاظمی: از آنجا که طی سالیان اخیر سن مصرف مواد مخدر در همه جوامع از جمله کشور ما کاهش یافته و متاسفانه بسیاری از نوجوانان و حتی کودکان نیز چنین مسئله ای را تجربه کرده اند، لازم است تا آموزش های پیشگیرانه صحیح از این سنین آغاز شود.

در واقع، متخصصان بر این باورند که آموزش های صحیح بهترین سلاح برای مقابله با این غول خانمان سوز است. در این باره دکتر علیرضا اکرمی نژاد، روانپزشک و مدرس دانشگاه توصیه های کاربردی به خانواده ها ارائه داده است که قطعا می تواند بسیاری از ابهامات را برطرف کرده و شناخت کافی ایجاد کند.

پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر در سال های قبل از مدرسه

از آنجایی که بنیاد همه عادات بهداشتی از تغذیه صحیح گرفته تا رعایت بهداشت فردی از سال های پیش از مدرسه برقرارمی شود، این سال ها زمان مهمی برای پایه ریزی یک زندگی عاری از مواد هستند. با فرزندتان در مورد لذت سالم زندگی کردن صحبت کنید.

دکتر اکرمی نژاد توصیه می کند که همواره با فرزندان خود در رابطه با اهمیت حفظ سلامتی و خود مراقبتی صحبت کنید و آنها را متوجه نمایید که در این صورت می توانند از زندگی شاد و همراه با خوشبختی لذت ببرند. کودکان باید درک کنند که لازمه بازی، ورزش، فعالیت و کار،  توجه به سلامتی و دوری از موارد تهدید کننده از جمله سیگار و مواد مخدر است.

از جمله اصول تربیتی و آموزش های پیشگیرانه در سنین قبل از مدرسه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توانایی تصمیم گیری فرزندتان را تشویق کنید.

تا جایی که ممکن است به فرزندتان اجازه دهید در مورد اموری مانند لباس پوشیدن حق انتخاب داشته باشد. حتی اگر این انتخاب خیلی هم مناسب نباشد اما شما توانایی تصمیم گیری را در او تقویت کرده اید.

 • به او بیاموزید که مسئول حفظ سلامت، بهداشت فردی و نظافت محیط شخصی اش است.

راهنمایی های بهداشتی شما باید صریح و روشن، مرتبط با تجربه های کودک و در قالب جملات مثبت باشد. سعی کنید کارهایی مثل مسواک زدن دندان ها، مرتب کردن اسباب بازی ها، تمیز کردن میز غذا و... برای کودک به صورت فعالیتی لذت بخش درآید. فعالیت ها را به مراحل قابل کنترل تقسیم کنید تا به این شکل به فرزندتان مهارت طراحی یک فعالیت را آموزش دهید.

 • آموزش هایی برای دوری از خطرات محیط زندگی ارائه دهید.

مواد سمی و خطرناک موجود در منزل مانند واکس، مایعات سفید کننده، ضدعفونی کننده های سبزیجات و... را به او نشان دهید. اخطار روی برچسب چنین موادی را بلند بخوانید. به او بگویید مواد غذایی و داروهایی که پزشک تجویز کرده را فقط باید از شما، بستگان نزدیک، مربیان و مراقبانی که شما می شناسید قبول کند. بگویید داروها فقط زمانی که توسط پزشک تجویز می شوند برای بیماری مفید هستند اما ممکن است برای فرد دیگری مضر باشند.

 • به فرزندتان کمک کنید تفاوت بین زندگی واقعی و افسانه ها رادریابد.

کودکان ممکن است در سال های قبل از مدرسه تخیلات غیر واقعی را به رنگ واقعیت ببینند. از او بپرسید در مورد یک فیلم، داستان یا کارتون چه فکری می کند. به او بگویید از چه چیزهایی خوشتان می آید و چه چیزهایی را دوست ندارید. برایش توضیح دهید چگونه پرخاشگری و رفتارهای بد ممکن است به افراد صدمه بزند.

 • ناکامی را به فرصتی برای یادگیری تبدیل کنید.

انسان از دوران طفولیت بارها شکست را تجربه می کند حتی اگر فروریختن برجی با قطعات خانه سازی باشد. چنین فرصت هایی را مغتنم بشمارید و آموزش های لازم برای حل مسئله را به کودک بیاموزید.

 • احساس خوشحالی خود از کمک فرزندتان را به او ابراز نمایید.

از هر وقت و هر فرصتی برای تشویق کارهای شایسته و تقویت اعتماد به نفس کودک بهره بگیرید.

پیشگیری از مصرف مواد مخدر در دوران پیش دبستانی و سال های آغازین مدرسه

به گفته این مدرس دانشگاه کودکان در سنین 5 تا 8 ساله هنوز وابستگی زیادی به والدین خود دارند اما همزمان در حال شناخت و تجربه خود نیز هستند. به علاوه با ورود به مدرسه زمان بیشتری را با همسالان می گذرانند و اطلاعات و صحبت هایی را در مورد مسائل مختلف از جمله مواد مخدر از محیط مدرسه و همچنین رسانه ها دریافت می کنند. خیلی مهم است که مرتبا در مورد یک زندگی سالم و عاری از مواد صحبت کنید و همچنین به او بگویید که بهترین راهنما برا کسب اطلاعات درست شما هستید.

آنچه باید در این سنین مورد توجه شما باشد:

در مورد ضررهای سیگار، الکل و مواد صحبت کنید و در این باره روی اثرات زودرس متمرکز شوید. درک پیامدهای دراز مدت مواد برای بچه ها در این سنین قدری سخت است. به بچه ها بگویید سیگار کشیدن باعث بدبو شدن دهان، بدن و لباس افراد می شود و مصرف الکل مستی و اشکال تعادل و تکلم را در پی دارد.

با بچه ها در مورد پیام هایی که از رسانه ها و آگهی ها در مورد مواد دریافت می کنند، حرف بزنید. برنامه های تلویزیونی، آگهی ها و فیلم های سینمایی ممکن است مصرف سیگار، مشروبات الکلی یا مواد مخدر را به طور مستقیم یا غیر مستقیم تشویق کند. از فرزندتان بپرسید در مورد چه برنامه هایی چه فکر می کند. چنین سؤالاتی اطلاعات باارزشی از تفکر و ذهنیت فرزندتان به شما می دهد.

وقتی صحبت از مواد می شود در مورد علت ممنوع بودن سیگار، مشروب و مواد مخدر و ضررهای پیامد آن گفتگو کنید. همچنین تفاوت بین مصرف دارویی و غیر دارویی را توضیح دهید و بگویید چگونه مصرف مواد بر خانواده و دوستان مصرف کننده نیز تاثیر می گذارد.

قوانین واضح و مشخصی در خانه وضع کنید و آنچنان که می خواهید فرزندتان رفتار کند، رفتار نمایید. به بچه ها درمورد دلایل یک قانون توضیح دهید. اگر خودتان سیگار یا مواد دیگری مصرف می کنید باید به انتقال پیام های مختلف در این باره توجه داشته باشید.

به بچه ها کمک کنید که راه های مختلف بیان احساسات را بیابند. بچه هایی که از بیان احساسات در گفتگوی رودر رو خجالت می کشند ممکن است این احساسات را از طریق نقاشی، بازی یا نوشتن نامه به پدر و مادر یا نزدیکان بیان کنند.

روی مهارت حل مسئله با تمرکز روی مسائل مرتبط با این سنین کارکنید.

به فرزندتان کمک کنید که راه حل های پایدار برای مسائلی مانند انجام تکالیف مدرسه، اختلاف یا دعوا با یک دوست یا مشکل قلدری در مدرسه بیابد. به آنها نشان دهید راه حل های موقت مشکل را به درستی حل نمی کند.

به بچه ها بیاموزید توان گریز از موقعیت های ناراحت کننده را داشته باشند. همچنین باید بدانند لازم نیست به دوستی که رفتار خوبی با آنها ندارد وابسته باشند.

سعی کنید با دوستان فرزندتان و والدین آنها آشنا شوید. از طریق ارتباط تلفنی یا حضوری با آنها مطمئن شوید که آیا انها هم نظرات شبیه شما را در مورد مواد دارند.

بچه هایتان را در برنامه های اجتماعی و گروه هایی که به نقش مهم سبک سالم زندگی تاکید می کنید، شرکت دهید. در چنین برنامه های دسته جمعی، پیام های منفی شما در مورد مواد تکرار و تقویت می شود و بچه ها هم ضمن توسعه روابط دوستانه سالم اوقات خوشایندی خواهند داشت.

پیشگیری از مصرف مواد در نوجوانان دبیرستانی

دکتر اکرمی نژاد نظر خانواده ها را به این مسئله جلب می کند که همه نوجوانان ایرانی در این سن چیزهایی در مورد مواد می دانند. شنیدن مطالبی در این باره و زندگی عاری از مواد مخدر همیشه جزئی از زندگی روزمره نوجوانان است. آنها می توانند مواد مختلف را از هم تشخیص دهند و غالبا می دانند مصرف گهگاه، تفننی و اعتیاد چه معنی دارد.

آنها احتمالا دوستان و هم سالانی را دیده اند که سیگار یا چیزهای دیگری مصرف کرده اند و احساس می کنند که دچار پیامد خاصی نشده اند. در مقابل هم شاید کسانی را بشناسند که نمی توانند مصرف الکل یا مواد را کنترل کنند و به سختی در رنج هستند.

ممکن است نوجوانان در این سن سیگار، مشروب یا مواد دیگر را تجربه کرده یا برای مصرف آن تحت فشار دوستان و همسالان قرار گرفته باشند. همچنین ممکن است تعارف دوستان برای مصرف مواد را رد کرده و سعی کرده باشند پاک بمانند.

پنج نکته ای که به زندگی سالم و عاری از مواد در این دوره کمک می کند:

 1. دیگر زمان صحبت کلی در مورد مواد گذشته است.

در این سن باید با جزئیات واقعی بیشتری صحبت کنید. خیلی با ارزش است که به فرزند نوجوان بگویید مصرف مواد می تواند برایش پیامدهای مخرب جبران ناپذیری داشته باشد یا او را در موقعیت خطرناکی قرار دهد. همچنین بگویید هر فردی ممکن است به مصرف مواد وابسته یا معتاد شود و برخی ترکیب های مواد ممکن است حتی کشنده باشد.

 1. تاکید کنید که مواد چه تاثیرات مخربی بر آینده یک نوجوان دارد.

به فرزندتان خاطر نشان کنید که مصرف مواد ممکن است شانس ورود یک نوجوان دبیرستانی به دانشگاه یا شاغل شدن او در حرفه ای که دوست دارد را از بین ببرد.

 1. به فرزندتان بیاموزید چگونه سعی کند رهبر گروه همسالان خود باشد.

او باید مسئولیت شخصی کارهای خود را بر عهده بگیرد و به دیگران هم بگوید آنها چنین کنند. رهبری کردن جزئی از ابراز وجود مثبت است. نوجوان باید تمرین کند روی گروه تاثیر مثبت بگذارد.

 1. از گزارشات خبری تلویزیون و روزنامه ها برای باز کردن سر صحبت استفاده کنید.

اگر خبری در مورد بازداشت یک نوجوانبه خاطر مصرف مشروبات الکی یا مواد شنیدید، پیرامون اثر مخرب این حادثه روی آینده یک نوجوان و خانواده اش با فرزندتان صحبت کنید. همچنین پیامدهای مشکل ساز مصرف مواد مانند حادثهف تصادف یاب یماری های جسمی و روحی را نیز مطرح کنید.

 1. فرزند نوجوان خود را به خاطر انجام کارهای خوب و انتخاب های مثبت تشویق نمایید.

به او نشان دهید که متوجه رفتار و ویژگی های خوبش هستید و آنها را قدر می دانید. خوشحالی خود از اینکه الگوی خوبی برای خواهر و برادر کوچکتر و همچنین سایر بچه هاست ابراز کنید. همچنین صریحا بگویید که اگر سیگار یا هر ماده مخدر دیگری مصرف کند چقدر ناراحت می شوید.

ارسال نظر

نام :* ایمیل:*
متن نظر:
ارسال

حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نطر بینندگان

پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار