یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ / الأحد ١١ شعبان ١٤٤١ / April 05

جزئیات خبر

صفحه اصلی > فرهنگ
زمان مخابره : ۱۳۹۵/۶/۱۸ - ۰۸:۰۸
کد خبر : ۴۲۰۳۳۶

ماجرای حذف گرایش ها در مقطع کارشناسی


سرنوشت آموزشی دانشجویان اینبار در "طرح لوزی" گره می خورد


قدس ‌آنلاین- فاطمه زارعی : تا چشم روی هم می گذاریم فصل کنکور رسیده و باید این غول بزرگ را پشت سر بگذاریم، قبل از اینکه کنکور را ثبت نام کنیم، قصد خود را حتی برای انتخاب رشته هم مشخص کرده ایم. می دانیم در چه رشته و گرایشی قصد انتخاب رشته داریم و گاه از قبل شغل خود را تعریف کرده ایم.

اما گاهی معادلات از پیش تعیین شده آنطور که ما فکرش را می کنیم پیش نمی رود. داستان از اینجا شروع می شود که وقتی نتایج اولیه آزمون سراسری می آید و ما حالا مجازیم در مرحله انتخاب رشته هم شرکت کنیم، باز هم مسوولان پیش از اینکه ما بتوانیم تصمیم خود را تغییر دهیم به صورت چراغ خاموش خط بطلانی کشیده اند بر همه آرزوهای مان.

سناریوی تغییرات گسترده در دفترچه کنکور

چند سال پیش هم بود که دختران در 77 رشته نتوانستند انتخاب رشته کنند و کار از وزارت علوم گذشت و به سازمان های بین المللی کشید. دوباره زنان در برخی رشته ها حق انتخاب پیدا کردند که بتوانند دانشجو شوند. حالا باز هم اتفاقات دیگری افتاده است.

در سال های گذشته رشته های کارشناسی، گرایش های مختلفی برای هر رشته داشتند. به عنوان مثال دانشجوی رشته روانشناسی می توانست در مقطع کارشناسی خود گرایش های مختلفی از جمله عمومی، تخصصی، مشاوره و غیره را انتخاب کند. اما دفترچه کنکور را تورق می کنیم تنها کد رشته روانشناسی را می بینیم. گرایش ها حذف شده اند و حالا دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد می توانند گرایش انتخاب کنند نه کارشناسی.

وقتی گرایش ها می پرند

امسال هم همین اتفاق افتاد. وقتی دفترچه راهنمای انتخاب رشته منتشر شد داوطلبان با ناباوری دیدند که بسیاری از گرایش ها حذف شده اند. ذکر یک توضیح هم ضروری است که بسیاری از سازمان ها و شرکت های وابسته به نهادها و دستگاه ها حتی وزارتخانه ها نیروی های انسانی خود را از میان دانشجویان و دانش آموختگانی انتخاب می کنند که در گرایش هایی مثل نقشه برداری درس خوانده اند.

اما در سال جاری بیشتر رشته ها گرایش های خود را از دست داده اند و تنها یک کد رشته وجود دارد.

در این زمینه به ذکر مثال هایی از دفترچه انتخاب رشته امثال می زنیم تا همه چیز روشن تر شود.

گرایش هایی که حذف شدند

رشته "مهندسی مواد و متالورژی" در دفترچه امسال بدون گرایش " مهندسی مواد: متالورژی صنعتی، متالورژی استخراجی، سرامیک"، " اقتصاد کشاورزی"، بدون گرایش " مهندسی کشاورزی"، مهندسی مکانیک" بدون گرایش " ساخت و تولید"، " مهندسی هوانوردی" بدون گرایش " مراقبت پرواز"، " فیزیک" بدون گرایش های " اتمی، مولکولی، حالت جامد، نظری، هسته ای"، " مهندسی راه آهن"، بدون گرایش های " خطوط، جریه، بهره برداری"، " مهندسی عمران" بدون گرایش " نقشه برداری"، مهندسی نساجی" بدون گرایش " مهندسی فناوری نساجی، مهندسی پوشاک، مهندسی شیمی نساجی، مهندسی الیاف"، " علوم مهندسی" بدون گرایش " ریاضی مهندسی، زیست محیطی، محاسباتی، فیزیک مهندسی"، " شیمی کاربردی" بدون گرایش " کاربردی، فناوری اطلاعات، آفت کش ها، دارویی، محیط زیست"، " مهندسی نفت" بدون گرایش " حفاری و استخراج، بهره برداری از منافع نفت، مخازن هیدروکربوری،اکتشاف نفت"، " مهندسی معدن" بدون گرایش " اکتشاف معدن"، " مهندسی تعمیر و نگهداری هواپیما" بدون گرایش " هواپیما، در دفترچه انتخاب رشته امسال درج شده اند. این در حالیست که گرایش های ذکر شده تماما در دفترچه انتخاب رشته سال 94 ذکر شده بود.

شوک داوطلبان از تصمیمات جدید

داوطلبان در این میان شوکه شده بودند. برخی شان دفترچه های راهنمای انتخاب رشته سال گذشته و امسال را با هم مقایسه کرده و متوجه شدند گرایش ها نیستند.

یاسمن معینی یکی از داوطلبان رشته ریاضی که مجاز به انتخاب رشته شده بود، در این باره به خبرنگار ما گفت: برادرم مهندس عمران است که در گرایش نقشه برداری تحصیل کرد. از آنجایی که من هم قصد داشتم این رشته و گرایش را انتخاب کنم، وقتی دفترچه را دیدم واقعاً تعجب و احساس کردم تمام معادلاتم بهم خورده است. با ناامیدی رشته عمران را انتخاب کردم تا ببینم در دانشگاه چه اتفاقی می افتد.

نازنین بیات داوطلبی که رشته علوم تجربی را انتخاب کرده است در این باره اظهار می دارد: در مهندسی هر چهار گرایش حذف شده است. اصلاً مشخص نیست بتوانیم در دانشگاه گرایش انتخاب کنیم. ای کاش قبل از شروع کنکور این تصمیم گیری ها را به ما اطلاع می دادند. اما همیشه وقتی کار از کار می گذرد متوجه می شویم چه تصمیماتی گرفته اند.

سهراب رضایی داوطلبی که برای دومین بار کنکور داده در شوک بیشتری نسبت به سایر داوطلبان قرار دارد چرا که او هر دو دفترچه انتخاب رشته سال 94 و امسال را تجربه کرده است. به گفته سهراب تمام گرایش ها در مقطع کارشناسی علوم انسانی حذف شده اند و ردیف ردیف رشته کلی فهرست شده بود، با ناباوری مانده بودم اصلاً چه رشته ای انتخاب کنم. با این حال مجبور شدم به ترتیب اولویت علاقه، رشته های مورد نظرم را انتخاب کنم شاید امسال به نتیجه برسم.

دلیل تغییر مهم در انتخاب رشته

ذکر این نکته ضروری است که تصمیم بر حذف گرایش ها به دو دلیل مهم صورت گرفته است. برای ذکر دلیل نخست باید یک یادآوری کرد. بر اساس تاکیداتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر بازنگری سرفصل های علوم انسانی دارد، شورای تحول علوم انسانی تشکیل و در آن کارگروه هایی برای بازنگری دروس رشته علوم انسانی ایجاد شد.

در هر کدام از این کارگروه ها سرفصل ها و عناوین درسی باید بازنگری شده و سرفصل های جدید پس از دریافت تاییدیه های لازم به دانشگاه ها ابلاغ شوند که این رویه همچنان در حال انجام است. بنابراین حذف برخی گرایش ها به دلیل بازنگری های صورت گرفته در شورای تحول علوم انسانی است. با این حال رشته هایی که در گذشته گرایش هایی برای مقطع لیسانس داشته اند در سایر مقاطع تحصیلات تکمیلی در گرایش های خود دانشجو می پذیرند.

درباره دلیل دوم هم ذکر این نکته ضروری است که در دوره محمد فرهادی وزیر علوم فعلی، سیاست حذف گرایش ها از مقطع لیسانس به شدت و جدیت پیگیری می شود و این موضوع هر چند لازم بود از پیش به اطلاع داوطلبان می رسید، در دفترچه انتخاب رشته امسال اعمال شد و داوطلبان را شوکه کرد.

چه کسی پاسخگو است؟

ابتدا نوک پیکان انتقادات مطرح شده درباره این تغییرات و حذفیات به سوی سازمان سنجش رفت چرا که این سازمان مجری برگزاری کنکور و منتشر کننده دفترچه های راهنمای انتخاب رشته است و معمولاً در این مواقع داوطلبان سازمان سنجش را مقصر می دانند.

اما حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش در گفت و گو با خبرنگار ما تاکید می کند که سازمان سنجش به هیچ عنوان در حذف کردن این گرایش مقصر نیست و هر تغییراتی که در دفترچه کنکور به چاپ رسانده با نظارت وزارت علوم بوده است.

وقتی دانشگاه ها سخنگوی وزارت علوم می شوند!

با این حال، همه ماجرا این نیست. هر چند مسوولان این وزارتخانه مایل به رسانه ای کردن بیشتر اقدامات کلیدی شان نیستند و حتی در نشست های خبری یک سال در میان شان هم کمتر به این مسایل مهم اشاره دارند اما گاه روسای دانشگاه ها و مدیران کل وزارتخانه اخباری مبنی بر تصمیمات مهم این وزارتخانه را منتشر می کنند.

پیش از اینکه دفترچه متحول شده انتخاب رشته توزیع شود، برخی روسای دانشگاه ها خبر از حذف گرایش ها داده بودند. در واقع می توان به داوطلبانی که از امسال دانشجو می شوند این نوید را داد که آن ها در بدو ورود به دانشگاه تنها یک رشته کلی را مثل مهندسی عمران انتخاب کرده و در آن به تحصیل می پردازند. ولی پس از دو سال از تحصیل می توانند گرایش مورد نظر خود را در رشته تحصیلی انتخاب کنند. در گذشته روال بر این بود که دانشجویان از همان ترم اول یا حداکثر ترم دوم گرایش مورد نظر خود را معین می ساختند.

حذف گرایش ها، نگرانی دانشجویان به حداقل می رساند

باور مسوولان وزارت علوم این است که با حذف گرایش ها تا دو سال اول تحصیل در مقطع لیسانس، دانشجویان نگرانی بابت انتخاب گرایش رشته تحصیلی مد نظر خود را ندارند و با خیال راحت تا دو سال اول را در رشته اصلی درس می خوانند. پس از اینکه گرایش مورد نظر معین شد و مقطع لیسانس را به اتمام رساندند، یک اتفاق دیگر هم رخ می دهد.

حذف گرایش در مدرک تحصیلی

در مدرک تحصیلی دانشجویان، نام گرایش مورد نظر ذکر نمی شود و تنها به اعلام رشته کلی مثل دانش آموخته مهندسی عمران اشاره خواهد شد.

طرح لوزی را بشناسیم

از سوی دیگر وزارت علوم یک طرح کلی را که در کشورهای پیشرفته هم پیگیری می شود در این زمینه دنبال می کند و نام آن " طرح لوزی " است.

اگر شکل یک لوزی را تصرف کنید، زاویه دو راس آن بسته و در میانه آن زاویه بازتر می شود. این حالت کلی سرلوحه دانشگاه ها برای ارایه گرایش های رشته ها به دانشجویان شده است.

به این ترتیب که گرایش ها در مقطع کارشناسی حذف، در مقطع کارشناسی ارشد ارایه و دوباره در مقطع دکتری جمع می شود. طرحی که قرار بود وزارت علوم دولت دهم آن هم اجرا کند اما فرصت نشد. حالا بار دیگر وزارت علوم در ماه های آخر دولت یازدهم قصد دارد این طرح را عملیاتی سازد. 

ارسال نظر

نام :* ایمیل:*
متن نظر:
ارسال

حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نطر بینندگان

پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار